גנית פרג

הורים רבים מתמודדים עם הרגלי שינה של ילדם, צרת רבים– מנחם? אז זהו, שלא ממש.

פעמים רבות אנחנו שומעים על התינוק של השכנה, שישן כל הלילה וזה גורם לנו לחשוב (מה לעשות לשכנה??!!) מה עשינו לא בסדר שהתינוק שלנו לא ישן כמו "כולם".

מבנה פיזיולוגי של השינה

במהלך השינה ישנה מחזוריות של שלבי שינה שונים. כל מחזור שינה אורך כשעה אצל תינוקות, בסיום מחזור השינה, יש לעיתים יקיצה ספונטאנית קצרה, אנחנו, המבוגרים, מתהפכים לצד השני וממשיכים לישון, תינוק צריך ללמוד לעשות זאת, כשהוא מתעורר, לרוב הוא זקוק לאותם התנאים אליהם הורגל בתחילת הלילה בכדי להירדם (לדוגמא: תינוק שנרדם בהנקה יזקק לכך בכל פעם שיתעורר על מנת לחזור לישון).

מתי אפשר להתחיל ללמד תינוק להירדם לבד?

הורמון המלטונין מופרש בחושך והוא אחראי על מעגל השינה, עד גיל חודשיים הוא מופרש בכמות קטנה שאינה מספיקה בכדי שתינוק יוכל להירדם לבד, בהדרגה, כמות המלטונין עולה וגם התינוק מתבגר וכבר מצליח להרגיע את עצמו. לפעמים הוא בשל להרדמות עצמאית כבר בגיל שלושה חודשים אך לרוב רק בגיל חצי שנה כשרמת המלטונין מתחילה להופיע בכמויות סבירות ואז אפשר להתחיל ללמד הרגלי שינה.

איך עושים זאת?

 • עקביות – לא משנה באיזו דרך תבחרו ללמד את ילדכם לישון, הכי חשוב שתהיו עקביים.
 • רצוי למנוע מהתינוק תלות בגורמים חיצוניים שהוא לא יוכל לספק לעצמו (נדנוד על הידיים, נסיעה ברכב, הנקה, בקבוק…), ניתן להיעזר בחפצי מעבר (מוצץ, חיתול, דובי).
 • כאשר התינוק בוכה, היו לצידו כשהוא שוכב במיטתו, לטפו אותו, חבקו אותו עד שירגיש בטוח להירדם.
 • מומלץ שאדם נוסף (בן זוג) יהיה מעורב על מנת למנוע תלות באדם אחד.
 • ניתן לשבת על כיסא ליד מיטת התינוק ובכל יום להרחיק מעט את הכיסא עד שכעבור זמן מה תהיו מחוץ לחדר. המטרה היא להרגיל אותו להיפרד מכם בהדרגתיות.
 • החליטו היכן התינוק ישן והיו עקביים, אם החלטתם על לינה משותפת, עשו זאת מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך חוסר רצון להתמודד עם בעיות השינה שלו. אפשרו לתינוק להתחיל ולסיים את הלילה באותו מקום ואל תעבירו אותו במהלך הלילה, זה מבלבל ועשוי להפחיד אותו, כאשר הוא מתעורר במקום אחר.
 • יש לזהות את סימני עייפות של התינוק ולהיענות להם בהקדם –מקל על ההירדמות ועל ההתעוררויות .
 • יש ליצור תנאים מעודדי שינה, עמעום האור, מוסיקה נעימה ושקטה וכו'.
 • "טקס שינה" קבוע, כבר מגיל אפס (למשל: אמבטיה, עיסוי, הלבשה ולישון), מרגיע ונותן ביטחון לתינוק
 • אוכל בלילה: אם ישנה תלות בהנקה או בקבוק והתינוק מקשר אותם לשינה, מומלץ  להפחית או להפסיק את ההאכלות הליליות, רצוי להתייעץ עם רופא הילדים או אחות טיפת חלב..
 • לשלול בעיה רפואית: צינון, נשימה, כאבי אוזניים, כאבי בטן ועוד…העשויים להפריע בתהליך ההירדמות

כמה שעות הילד צריך לישון?

לרשותכם טבלה המפרטת את שעות השינה בחלוקה לגילאים לחצו כאן

לסיכום: הורים רבים מוכנים לעשות הכול בכדי לישון, הבעיה היא ריבוי הגישות, העצות והדעות של חברים, משפחה ואנשי מקצוע, אלו עשויים לבלבל ואף לתסכל, הניסיונות הרבים וחוסר העקביות (בגלל אי התאמה) מבלבלים גם את התינוק. בחרו גישה אחת שמתאימה לכם וקחו ליווי צמוד של איש מקצוע בתחום, בכדי שיהיה מי שיעמוד לצדכם ברגעים הקצת יותר קשים וגם ברגעים המאושרים, שהוא ישן לילה שלם, אפשרי? בהחלט.
בהצלחה,

לילה טוב

גנית פרג